26.11.2019

Nepoužívejte v létě staré zimní pneumatiky

Chcete ušetřit, a tak jezdíte na starých zimních pneumatikách v létě? V České republice to není nic neobvyklého. Řidiči nechtějí utrácet za nové letní pneumatiky, a tak raději jezdí na starých zimních. Zákon to sice nezakazuje, ale měli byste dbát na svou bezpečnost. Pojďme se podívat, proč staré zimní pneu nepoužívat v létě.

V zákonu je upravena pouze hraniční hloubka dezénu. Letní pneumatiky nesmí mít dezén menší než 1,6 mm a zimní pneu menší než 4 mm. Pokud se hloubka dezénu blíží k těmto hranicím, je nezbytné pneumatiky vyměnit. Zákon nic jiného tedy neupravuje. A tak spousta řidičů řeší výměnu letních pneumatik tak, že je vymění za staré zimní pneu, které mají hloubku dezénu 4 mm, a tak v létě vyhovují.

Ale odborníci, kteří mají na pneumatiky na auto esa v rukávu, toto řešení rozhodně nedoporučují. Pneumatika totiž ztratí své jízdní vlastnosti, a tak se neblíží ani k zimní, ani letní pneumatice. Pokud je dezén zimní pneumatiky nižší než 4 mm, musíte ji vyměnit, protože životnost pneumatiky je u konce. Nepoužívejte staré zimní pneumatiky v létě, zaručíte si tak svou bezpečnost.

Stará zimní pneumatika

Pokud používáte zimní pneumatiku se vzorkem nižším než 4 mm, klesne tím i množství lamel, které rozdělují bloky dezénu. Zimní pneumatiky jsou v létě měkčí, čímž se zdelšuje brzdná dráha. Navíc pneumatiky nedrží ani v zatáčkách. Ať už byste měli koupit levné pneu, raději si kupte letní pneumatiky, které mají jiné vlastnosti než zimní. Vyhnete se tak riziku dopravní nehody.

Odborníci také nedoporučují používání pneumatik starších čtyř let. Pozor byste si měli dávat za deštivého počasí v létě, protože zimní pneumatiky s dezénem nižším než 4 mm zvyšují riziko nehody.