16.12.2019

Změna pneumatiky – postup jak na to

Období roku se střídá a my jsme znovu nuceni změnit pneumatiky. Jestliže nám přišel listopad, je důležité, abychom přezuli z letních pneumatik na zimní.

Jak se ovšem provádí záměna pneumatik? Je možné přezout pneumatiky přímo v naši garáži? Kolik takové přezutí stojí v pneuservise? Na tyto otázky vám v následujících odstavcích zodpovíme.

Jak řešit přezutí?

Pokud se rozhodnete pro přezutí ve vaši garáži nebo u vás na zahradě, je tu pár rad ještě, než se pustíte do přezutí.

Měli bychom si vybrat vhodné místo pro výměnu pneu – je nezbytné, aby vaše auto stálo rovně, kvůli rovnováze. Dále můžeme zkontrolovat stav kol – ať už aluminiové nebo plechové disky a též vzorky našich pneumatik, jestli nejsou někde puchýře nebo zaryté větší kamínky apod.

Důležité také je, abychom si pneumatiky označili. Je to dáno tím, že většinou se přední náprava opotřebuje rychleji než zadní, a proto bychom měli na další sezónu kola na nápravách prohodit, abychom měli opotřebení stejné.

Jak tedy pneumatiky přezouváme?

Nejprve zvedneme naše auto heverem. To uděláme tak, že hever dáme na bok auta na podvozek a snažíme se auto zvednout tak, aby bylo v kolmé poloze. Ještě než použijeme hever si ovšem nezapomeňme povolit o půl otáčky šrouby od kol.

Pakliže máme kola sundaná, nezapomeňme zkontrolovat stav brzdových destiček a kotoučů. Pak nasaďme vhodná kola (letní pneumatiky nebo zimní) a kola důkladně utáhneme tak aby se neviklala.

Po usazení kol automobil dáme zpátky na zem a dáme pozor na tlak, který při dotčení auta k zemi v pneumatikách klesne.

Je lepší domácí nebo odborná výměna pneu?

Pokud se rozhodnete pro odborné přezutí v pneuservise, tak ceny se pohybují cca od 500 Kč po 1000 Kč – záleží, jestli máte hliníková nebo plechová kola.

Je to jen na vás, kde své auto přezujete. Nelze říct, kde to je nejlepší. V každém případě doufáme, že výše uvedené rady vám pomůžou při rozhodnutí a popřípadě domácí výměně.