02.09.2019

Co jste možná nevěděli o bydlení v Japonsku

Japonsko je krásná země, které je v posledních letech velmi oblíbeným turistickým cílem. Ale do Japonska se můžete vydat nejen na dovolenou, ale také se sem přiženit, nebo přicestovat za prací. Chystáte-li se však na delší pobyt v této zemi, měli byste se seznámit ještě před odjezdem s tradicemi a zvyky. Pokud byste tyto věci poznali až na místě, stáli byste nad nimi s otevřenou pusou. Buďte tedy připraveni na vše!

Spousta věci není hi-tech

Lidé si Japonsko spojují s nejmodernějšími technickými hračkami, ale půjdete-li sem do praxe, pak zjistíte, že mnoho lidí ani netuší, co je fax, k čemu se posílá a podobně. Taková situace by vás mohla šokovat. Některé firmy, kam byste se chtěli přihlásit do práce, neberou životopisy přes e-mail, což by vás také mohlo zarazit. Je tedy důležité se vždy o takových skutečnostech informovat. V některých japonských firmách preferují starou techniku – pošta a papír.

Budete-li si kupovat letenku do letadla, pak pamatujte na to, že na letištích většinou neberou platební či kreditní karty, ale pouze hotovost. Ale hotovost si vyberte do 18:00 hod, protože bankomaty bývají často uvnitř bank, a tak po zavírací době si už nemáte šanci vybrat.

Zdají se vám tyto informace fádní? Pak věřte, nebo ne, takto to v Japonsku chodí. Bylo by tedy bydlení lehké? O tom se přesvědčíte ještě v následujících informacích, které vás nemálo zarazí.

Domy bez vytápění

Japonsko je často prezentováno jako technologický ráj, a tak bydlení vypadá jako vytrhnuté ze Star Treku. Ale všude zde chybí základní vybavení, jako je centrální vytápění a termální izolace. Domy jsou řešeny tak, že vytápí elektrickým topením, které je však příliš drahé a vystačí maximálně na vytopení jedné místnosti. V létě topení nechybí, protože se zde teploty pohybují kolem 25 až 30 °C, ale zimy zde nemusí být zrovna nejideálnější.

Nemocnice nejsou přes víkend k dispozici

Místní nemocnice zavírají večer a přes víkendy neotvírají vůbec. Obecně bývají japonské nemocnice otevřeny od 9:00 do 18:00 hod.

Možná jste ani netušily, že takové může být Japonsko. Pokud tedy plánujete v této zemi bydlení či dlouhodobou dovolenou, měli byste se s těmito informacemi smířit.