02.07.2019

Oblek-základ elegance

Už jste si toho jistě taky všiml. Někdo z vašich kolegů či obchodních partnerů přišel na schůzku v obleku, v němž vypadal jako obstarožní strejda, který si snad nechal pod oblekem ještě místo na teplý svetr. Zarazilo vás to – látka obleku i jeho zpracování přitom přece působí tak luxusně a dotyčný rozhodně nemá hluboko do kapsy. Jak je tedy možné, že výsledný dojem je tak tristní? Odpověď je jednoduchá – oblek dotyčnému zkrátka takzvaně nepadne.

Bohužel i taková věc jako je špatně padnoucí oblek pak má vliv na to, jak nás vnímají ostatní. Dobře ušitý oblek poznáte mimo jiné i podle toho, že jeho fazonka drží tvar i v případě, že se opřete o stůl či dáte ruce do kapes. Pokud nejste vyloženě ten typ, který po aktuální sezóně mění celý šatník, volte vždy nadčasový střih a design. Jedním z prvků, které u obleků módním vlivům nejvíce podléhají, jsou šířka a tvar klopy, takže se vyplatí s krejčím či odborným prodavačem probrat právě tento zdánlivý detail. Maličkostí, která však ve svém důsledku může váš vzhled nenápadně, ale o to více pozdvihnout, jsou ručně přišívané knoflíky. U drahých a na zakázku šitých obleků toto bývá samozřejmostí, u těch z konfekce se často stává, že knoflíky povolují. To vypadá natolik nevzhledně a neupraveně, že se opravdu vyplatí nechat knoflíky přešít ručně. O situaci, kdy by vám snad knoflík dokonce přímo upadl, snad raději ani nebudeme přemýšlet.

Vyhýbejte se příliš dlouhým sakům, zkracují nohy, stejně tak vzhledu neprospívá látka nahrnutá kolem kolen. Efektně vypadají i manžety, které upoutávají pozornost na okraj rukávů. V takovém případě volte opatrně a se vkusem košili! Zásadním pravidlem je „zlatá střední cesta“ při zapínání saka – nikdy nezapínejte sako na všechny knoflíky, poslední musí zůstat nezapnutý, zároveň nedopusťte, aby se sako celé rozhalilo. Značnou pozornost věnujte i botám k obleku, které musí být kvalitní, pevné a samozřejmě dokonale čisté.