15.05.2019

Sport pro každého

Už se vám také stalo, že jste zorganizoval sportovní setkání kamarádů s myšlenkou, že si dáte pohodový zápas ve volejbalu, ale zájemců se dostavilo překvapivě mnoho? Pokud máte takovou zkušenost za sebou, jistě mi dáte za pravdu, že v tu chvíli i ostřílený organizátor poněkud ztrácí půdu pod nohama. Střídáním se ztrácí mnoho času a navíc vyvstává otázka, jak zabavit zbytek kamarádů tak, aby nikdo neměl pocit, že je zde jaksi „navíc“. Skvělá pohybová aktivita, která přinese spoustu zábavy a ještě k tomu ji lze hrát v podstatě neomezeném množství hráčů, vychází z původní myšlenky podpůrného tréninku pro hráče míčových her.

Jedná se o jakousi podbíhanou, která díky vysoké frekvenci pohybu a nutnosti zapojit i koncentraci určitě zaujme všechny vaše kamarády. Navíc má spád a také kvůli své náročnosti se jeden zápas pohodlně vejde do maximální době třičtvrtě hodiny. Pravidla jsou úplně jednoduchá. Hráči se rozdělí do pokud možno vyrovnaných týmů po třech až čtyřech členech. Jeden tým se rozestaví do vzdálenější poloviny hřiště, zbylí hráči se seřadí do zástupu za koncovou linií bližší poloviny hřiště. Tým, který je na řadě, začíná s podáním a přitom se rozmisťuje do hřiště. Družstvo vzdálenější pak podání chytá a výměna následuje podle klasických pravidel volejbalu. Udělá-li chybu podávající tým, musí odejít z hřiště a jít na konec fronty. Na podání nastoupí tým, který je na řadě. Pochybí-li družstvo přijímající, odchází také na konec fronty a na jeho pozici nastoupí hráči z bližší poloviny hřiště. Ve chvíli, kdy síť podbíhá poslední jeho člen, může tým, který je na řadě, začít s podáním. Body získává vždy družstvo příjímající.

Bojovou atmosféru a motivaci do hry přináší právě to, že každá chyba znamená pro celý tým odchod z hrací plochy. Pro spád hry je třeba mít s sebou alespoň dva míče. Jeden slouží ke hře a druhý je připraven pro podání hráče prvního týmu ve frontě. Tým, který udělá chybu, musí samozřejmě nejprve najít případně odkutálený míč, aby se zamezilo prodlevám ve hře a také možnémů úrazu. Přesun na konec fronty probíhá mimo rámec hřiště, aby hra neztrácela tempo.