12.05.2019

Vybíráme kolo

Přívětivý podzim přímo svádí k tomu, abyste si užili pohyb a pobyt ve volné přírodě. Jednou z nejpříjemnějších sportovních aktivit je bezpochyby jízda na kole. Nezáleží na tom, zda preferujete pohodový výlet s celou rodinou a přáteli nebo jste vyznavačem náročných terénu či extrémních sportovních výzev. V každém případě je jízda na kole radostí a neocenitelným prvkem v péči o zdraví a kondici.

Mnoho těch, kteří podlehli kouzlu jízdy na kole, však po takto stráveném dni naříká nad bolavým tělem a namáhavou jízdou. To se stává zejména v případě, že jste si nevybrali správné kolo s ohledem na druh cyklistiky, jaký preferujete. Pokud vás láká pohyb v rozmanitém terénu lesů a volné přírody, volte jedině horské kolo. Konstrukce je určena pro nezpevněné cesty a náročný terén, kterému odpovídají i pneumatiky. Podobně vypadající sjezdová kola mají odpruženou vidlici i zadní stavbu. Kolo je těžké, připravené na tvrdý dopad. Není vhodné pro běžnou jízdu, ale naopak pro pohyb v náročném členitém terénu s využitím prvků extrémní jízdy.

Je-li vaší preferencí jízda po upravených cestách a nenáročném terénu, bude tou správnou volbou krosový model. Zde je konstrukce udělána s ohledem na pohodlí jezdce a příjemné sezení. Právě proto se tento druh kol těší velké popularitě u lidí, kteří si oblíbili cykloturistiku a preferují nenáročný terén.

Ti, kdo chtějí jet s větrem o závod po silnicích, ocení jistě silniční kolo. Pokud však nejezdíte pouze po silnicích a okruzích cyklostadionů, nebude vám stačit jen tento model. V jiném terénu je totiž v podstatě nepoužitelný, vyplatí se tedy investovat i do dalšího kola pro jiné účely.

Také trekkingová kola se nehodí do každého terénu, ač jsou blízká krosovým modelům. Mají však na rozdíl od nich i další doplňky, kterými jsou blatníky, světla, nosiče apod.. I tyto typy kol se hodí především na bezproblémové zpevněné komunikace.
Samostatnou kapitolu pak tvoří kola dětská a modely určené pro speciální odvětví cyklosportu.