09.04.2019

Jak si doma vypěstovat tabák

Proč domácí tabák?

Ceny cigaret jsou dnes opravdu velice vysoké a kuřáci si musí dosti připlatit za svou neřest. Stále více se přistupuje k takovým variantám, jako je balení si cigaret ze zakoupeného tabáku, který je levnější, neboť je to polotovar. Co takhle vypěstovat si vlastní tabák na své zahrádce? Není to nic nelegálního, pokud tedy nepěstujete celé lány a následně tabák nelegálně prodáváte. Samotné pěstování není zase tak náročné, stačí vám jen vaše zahrada, trochu kvalitní hlinitopísčité půdy a nějaké to slunce. Tabák má rád hodně sluníčka, pak jsou listy dostatečně vyzrálé.

Existují nejrůznější odrůdy tabáku, my si zde uveďme ty nejznámější dvě, které se u nás dají bez potíží pěstovat. Jedná se o tabák Viržinský a tabák selský. Viržinský je jemnější a dosahuje větších rozměrů, a selský zase je menší a jeho chuť a aroma jsou poněkud výraznější. U selského tabáku se doporučuje fermentace.

Pěstování tabáku

Povězme si tedy základní poznatky pro pěstování tabáku v domácích podmínkách. Sazenice, které se již dnes dají snadno zakoupit např. přes internet, vysazujeme do volné půdy od května do června, ve vzdálenosti alespoň půl metru od sebe. Pokud pěstujeme ze semene, výsevy musíme zakládat již někdy v únoru, dosti dlouho trvá, než tabák vyklíčí. Sazenice pravidelně zaléváme, plejeme, můžeme i přihnojit. Odstraňujte květy, které se začnou tvořit asi po třech měsících vegetace, a to všechny. Listy sklízíme postupně, jakmile začnou hnědnout, a to odspodu.

Sušení tabáku není ničím náročným, ale chce to trpělivost. Nejlepší je temno, sucho, a nějaké to větrání, tedy klasická půda, nebo podkroví, jednotlivé listy můžeme rozložit na savý papír, nebo lépe rozvěsíme ve svazcích, nebo navlékáme na drát, nebo režnou nit, kdy vyšetříme dosti místa. Po pár měsících si pak již můžete vychutnávat svůj vlastní tabák. Ušetříte opravdu nevyčíslitelné sumy peněz, sazenice, nebo semínka tabáku nejsou vůbec drahé, na rozdíl od cigaret, které běžně koupíte v trafikách.