07.03.2019

Parodontóza – vznik a léčba

Velmi častým onemocněním, které postihuje chrup, je parodontóza. Jedná se o zánět, který zasahuje vazivový a kostní závěsný aparát zubu. Tento aparát upevňuje zuby v čelisti. Nejčastěji parodontóza vzniká kvůli nedostatečnému čištění zubů, kdy vzniká plak, který obsahuje spoustu bakterií. V dnešním článku se na parodontózu jako takovou podíváme podrobněji.

Příznaky

Když máte problémy s nehty, navštívíte manikúru. A když máte problémy se zuby, navštívíte zubního lékaře. Parodontóza je velmi časté onemocnění, které se projevuje otékáním a rudním dásní, bolestmi při čištění zubů, krvácením a také zápachem z úst. Jestliže zaznamenáte tyto příznaky, neměli byste návštěvu zubního lékaře rozhodně odkládat.

Léčba

Pokud budete mít parodontózu a potvrdí ji i váš zubař, pak je nezbytné se zaměřit na změnu jídelníčku. V první řadě byste měli z jídelníčku vysadit všechna jídla, která obsahují cukry. Zamezte konzumaci sladkostí, medu, čokoládě, ale také byste neměli jíst bílé pečivo. Je potřeba se vzdát alkoholických nápojů a kyselých potravin. Naopak byste měli obohatit jídelníček o syrovou zeleninu, ovoce a také celozrnné produkty. Ne jedna stomatologicka klinika doporučuje, abyste pravidelně navštěvovali svého zubního lékaře, který vám stanoví léčbu.

Udělejte pro své zuby maximum. Na trhu jsou k zakoupení i doplňky stravy, které mají napomáhat ke zlepšení stavu zubů. Oblíbený je přírodní kolagen, který příznivě působí na zuby, nehty, vlasy a také pokožku. Nabídka je opravdu bohatá a na své si přijde každý. Doplňky stravy můžete kupovat jak na internetu, tak i v lékárnách, kde vám odborník vždy rád poradí.