25.02.2019

Problém zvaný pocení

Nepochybuji o tom, že se všichni dozajista upřímně těšíte, až konečně přijde jaro. Představa slunečních paprsků nabírajících na síle je obzvlášť v současných pošmourných dnes více než lákavá. Teplé počasí navíc s sebou nese nepřeberné možnosti vycházek, výletů a sportovních aktivit. To je jistě přesně to, čeho se mnoho lidí už téměř nemůže dočkat.

Horké počasí a zvýšená aktivita

Teplé počasí a zvýšená fyzická aktivita však s sebou nenesou jen příjemné okamžiky.Především při rychlém přechodu k teplému počasí a tudíž i vyšším teplotám může náš nepřipravený organismus zareagovat i zvýšenou tvorbou potu. Zatímco v partě kamarádů při náročném výstupu na vrchol hory či po fotbalovém utkání se nějaké to propocené místečko ztratí, ba v očích některých dokonce i dodá na mužnosti, v běžném životě to bývá jinak.

Jak v práci, na schůzce, či dokonce při slavnostnější příležitosti – všude tam jsou propocené pasáže na oblečení opravdovým faux-pas. Ostatně těžko bychom hledali v každodenním životě chvíli, kde by  propocená halenka nebo tričko se znatelnými koly v podpaždí byly žádoucím elementem.

Nejste na to sami

Pocení se nevyplatí přemáhat pomocí silných preparátů, které by měly být užívány jen s léčebným cílem a za souhlasu a doporučení lékaře. Běžné pocení pomáhá udržet stabilní tělesnou teplotu a navíc odplavuje z těla toxiny. Pokud máte dojem, že se potíte neobvykle mnoho nebo za nestandardních podmínek, neostýchejte se vyhledat lékařskou radu. Některá onemocnění se projevují mimo jiné i zvýšenou tvorbou potu, takže není radno nic podcenit.

Hygiena především

My ostatní bychom měli dbát zásad běžné tělesné hygieny a doplnit je deodorantem v podobě, která nám vyhovuje nejvíce.  Mějme na mysli i to, že i v lehce zapoceném oblečení se začíná po několika hodinách pot rozkládat a nepříjemně zapáchat. Proto takové kousky oděvu vždy raději ihned přepereme a rozhodně nevkládáme do šatníku.