21.02.2019

Staráte se o svůj chrup?

O zubním kazu jste toho jistě slyšeli už hodně, možná více, než by vám bylo libo.Jste si ale jisti, že všechny informace byly správné? Klasickým a převelice rozšířeným omylem je, že za zkažené zuby může dědičnost, a s tou holt nic nenaděláme. Až na některé případy však za zkažený chrup může většinou špatná životospráva, nedokonalá zubní hygiena a také nesprávná technika čištění zubů.

Dalším důvodem, proč má mnoho lidí výrazně zkažené zuby již v poměrně mladém věku, bývají obavy z návštěvy zubní ordinace. Lidé tak podceňují jak preventivní prohlídky, tak i mírné bolesti zubů či obtíže s dásněmi. Bohužel se téměř nikdy nestane, aby problém se zubem sám od sebe odezněl. Ve většině případů se pozvolna prohlubuje až do mnohdy nesnesitelných bolestí. Snad každému je jasné, že taková situace s sebou nese samé nepříjemnosti. Ať už se jedná o dobrodružství na zubní pohotovosti, kterých je v současnosti pomálu, nebo o zákrok u „svého“ zubaře.

Takový zákrok v případě, že necháte kaz hezky rozbujet, znamená pro vás ztrátu času, energie a mnohdy i financí. Ne vše totiž hradí pojišťovny. Prvotní příznaky kazu nemůžete sami vidět. Jde o skvrnku světlejšího odstínu, která je viditelná pouze při dobrém osvětlení a dokonalém osušení zubů, a ani v takovém případě nelze v případě, že jste laik, zaručit, že kaz objevíte. Zubní lékař má samozřejmě patřičné vybavení k tomu, aby počínající kaz rozeznal a celý problém vyřešil doslova během pár sekund a bezbolestně.Rozhodně je tedy lepší nepodceňovat prevenci, a to i v  případě, že máte pocit, že vašemu chrupu nic nechybí. Preventivní prohlídky jsou zdarma, navíc jimi předejdete zbytečným trablům s bolavým zubem. Stejně tak důležité je být poučen o správném provádění zubní hygieny. Pokud máte dojem, že v této oblasti máte mezery, zeptejte se svého zubaře a nechte si doporučit osvědčeného zubního hygienistu.